Lena Jakubčáková – Fotograf roka

Publikované:

 

 

Fotograf roka
Na snímke fotografka Lena Jakubčáková získala cenu Fotograf roka za projekt fotografickej knihy s názvom Baba z lesa 19. decembra 2023 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

https://www.epochtimes.sk/osobnostou-slovenskej-fotografie-je-z-minacova-fotografom-roka-l-jakubcakova_6294.html

Osobnosťou slovenskej fotografie je Z. Mináčová,
Fotografom roka L. Jakubčáková

V priestoroch Stredoeurópskeho domu fotografie (SEDF) v Bratislave sa v utorok uskutočnilo odovzdávanie ocenenia Osobnosť slovenskej fotografie. Jeho laureátkou je Zuzana Mináčová. Rozhodla o tom porota zložená zo zástupov vyhlasovateľov. Titul Fotograf roka 2023 udelila Lene Jakubčákovej.

Z. Mináčová (1931) je slovenská výtvarná a filmová fotografka. Roky viedla oddelenie propagácie Slovenského filmu na Kolibe. Jej fotografie filmových hviezd z festivalov sú legendárne. Na svojich snímkach zachytila napríklad Roberta de Nira, Sharon Stone, Ginu Lollobrigidu, Kirka a Michaela Douglasovcov, Gerarda Depardieu, Whoopi Goldbergovú, Antonia Banderasa či Jude Lawa. „Je priekopníčkou slovenskej fotografie, najmä ´novej vlny´ 60. rokov, v ktorej výrazne rozšírila možnosti fotografického výrazu,“ približujú vyhlasovatelia ocenenia laureátku, ktorej výtvarné fotografické cykly získali medzinárodné uznanie. Z. Mináčová vystavuje po celom svete a vytvorila desiatky filmových plagátov, obalov gramofónových platní, kníh a CD.

Porota, ktorá pracovala v zložení Václav Macek (OZ Stredoeurópsky dom fotografie), Judita Csáderová (Združenie slovenských profesionálnych fotografov), Jana Hojstričová (VŠVU), Dušan Kochol (Festival_OFF) a Aurel Hrabušický, rozhodla aj o laureátovi ďalšieho ocenenia za rok 2023.

Titul Fotograf roka udelila Lene Jakubčákovej, ktorá sa venuje hlavne dokumentárnej fotografii. V rámci nej sa orientuje na dlhodobé projekty a autorské fotografické knihy. „Jej prvá kniha z prostredia slovenskej väznice Spis 44 (Dive Buki 2016) s grafickou úpravou Samuela Čarnokého sa dostala medzi finalistov Kassel Dummy Award, Bienále grafického dizajnu v Brne a získala Národnú cenu za dizaj,“ predstavujú vyhlasovatelia ocenenú fotografku. Vo svojej druhej knihe Baba z lesa (Absynt 2023) v grafickom dizajne Kataríny Rybnickej reflektuje príbeh jedinečnej stareny Kataríny Kiovskej.

L. Jakubčáková (1980) je absolventkou Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě a tiež francúzskej filológie a literárnej vedy na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Spolupracovala na fotoprojektoch ako Second Cities, Oddyseia, Pamäť na skle či In Living Memory. Dlhodobo sa venuje aj umeleckej spolupráci vo väznici. Pôsobí na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach.

Vyhlasovateľmi ocenenia sú Združenie slovenských profesionálnych fotografov, Stredoeurópsky dom fotografie/OZ FOTOFO, Vysoká škola výtvarných umení a Festival OFF.

Facebook
Telegram
WhatsApp
Email
LinkedIn