V LIMITOVANOM PRIESTORE

Rok realizácie: 2022
Aktuálny ročník štúdia: 2

Práca je spracovaná akvarelovými farbami a tušom na papiery a plátne.

   Často žijeme náš život, akoby by sme mali dostať druhý. Veľa ľudí verí v posmrtný život, v niečo nové, krásne, príjemné, niečo čo nám dá ďalšiu šancu. Nie som tu na to, aby som niekoho utvrdzovala v pravdivosti tejto filozofie. Avšak náš život je na tomto svete limitovaný. Limitovaný v zmysle od narodenia po smrť. Nevieme náš čas smrti. Tá sa naplánovať nedá, jedine, ak sme rozhodnutí si život zobrať sami. 

    Je tu teda dôvod, aby sme si život na tejto planéte dostatočne vážili. Uvedomovať si prítomnosť, zastaviť sa na moment v čase a užiť si prítomný okamih. 

   Pomocou postavy sa snažím zachytiť spomínaný prítomný moment. Táto postava je práve vo svojom prítomnom okamihu. Prežíva všetko srdcom a zabúda na všetko negatívne. 

    Ako protiklad som do série zakomponovala aj prerušenie tohto momentu. Predsalen, nič netrvá večne a ako všetko, aj moment má svoj koniec. Práve tá láva symbolizuje pomalý trvácny stereotyp. Niečo postavu rozruší – dotkne sa priestoru, vyleje sa láva a stuhne naspäť do reality (abstrakt – láva + čierne škvrny = realita a pripletené momenty pomedzi to).

 

 

K pedagogickému vedeniu dopĺňam: *Monika Vrancová*